Cross Ice Travel Information
Cross Ice Red Team
#3 Mayson Friese
#8 Kameron Krentz
#9 Alexis Babiash
#10 Kaden Nisler
#17 Baron Bruene
#18 Colton Postotnik
#19 Hunter Fromolz
#20 Jacob Koerner
Cross Ice Red Travel Schedule
Saturday 12/2 5:15pm vs. Elmbrook
Saturday 12/9 9:00am vs. Washington County (Waupun Tournament)
Saturday 12/9 11:15am vs. Appleton (Waupun Tournament)
Saturday 12/9 TBD vs. TBD (Waupun Tournament)
Saturday 12/9 TBD vs. TBD (Waupun Tournament)
Saturday 1/20 5:00pm at Sheboygan
Sunday 1/21 12:15pm vs. Sheboygan
Sunday 1/21 2:45pm vs. Washington County
Friday 2/2 6:10pm at Washington County
Saturday 2/17 8:30am at Fond du Lac
Friday 2/23 TBD at Fond du Lac Jamboree
Saturday 2/24 TBD at Fond du Lac Jamboree
Sunday 2/25 TBD at Fond du Lac Jamboree
Cross Ice Red Coaches
Coach
Phone: 920-319-0512
Coach
Coach
Cross Ice White/Blue Team
#2 Laney Arndt
#4 Jax DeMaa
#5 Owen Pulda
#6 Henry Voight
#7 Zach Lewis
#10 Parker Jahns
#12 Peyton VanderGalien
#14 Cole Arndt
#19 Jace Zingsheim
Cross Ice White/Blue Travel Schedule
Saturday 12/9 8:00am vs. Washington County (Waupun Tournament)
Saturday 12/9 12:30pm vs. Washington County (Waupun Tournament)
Saturday 12/9 TBD vs. TBD (Waupun Tournament)
Saturday 12/9 TBD vs. TBD (Waupun Tournament)
Saturday 12/16 5:15pm vs. Beaver Dam
Saturday 12/30 9:45am at Beaver Dam
Saturday 1/6 9:45am at Beaver Dam
Saturday 1/20 5:00pm at Sheboygan
Sunday 1/21 12:15pm vs. Sheboygan
Sunday 1/21 2:45pm vs. Washington County
Friday 2/2 6:10pm at Washington County
Friday 2/23 TBD at Fond du Lac Jamboree
Saturday 2/24 TBD at Fond du Lac Jamboree
Sunday 2/25 TBD at Fond du Lac Jamboree
Cross Ice White/Blue Coaches
Coach
Phone: 920-296-2274
Coach
Coach
Cross Ice In House Information
In House Black Team
#3 Mayson Friese
#5 Owen Pulda
#6 Henry Voight
#7 Zach Lewis
#8 Kameron Krentz
#10 Kaden Nisler
#12 Peyton VanderGalien
#17 Baron Bruene
#19 Jace Zingsheim
In House Schedule
Thursday 11/30 5:15pm
Thursday 12/7 5:15pm
Thursday 12/14 5:15pm
Tuesday 12/19 5:15pm
Tuesday 1/2 5:15pm
Thursday 1/11 5:15pm
Thursday 1/18 5:15pm
Thursday 1/25 5:15pm
Thursday 2/1 5:15pm
Thursday 2/8 5:15pm
Tuesday 2/13 5:15pm
Thursday 2/22 5:15pm
Monday 2/26 5:15pm
Thursday 3/1 5:15pm
(Parent vs. Kids game)
In House Gold Team
#3 Laney Arndt
#4 Jax DeMaa
#5 Alexis Babiash
#7 Cole Arndt
#10 Parker Jahns
#11 Colton Postotnik
#12 Hunter Fromolz
#15 Jacob Koerner
In House League Rules
-Games are played half ice
-4 vs 4 or 3 vs 3 depending on the number of players each week
-Goalies will be added as the season progresses
-3 15:00 run time periods
-Faceoff to begin each period
-Line changes will be made on the fly every 1:30 indicated by horn/whistle
-During line changes, the puck will be placed in a neutral spot on the ice. All players coming onto the ice will need to skate around the net they are defending before attacking the puck.
-The team that scores a goal will need to regroup by skating around the net they are defending before attacking the puck. The entire team minus the goalie must skate around the net.
-The team that is scored upon will retrieve the puck from the net they are defending and skate around said net with the puck before going on the offensive. The entire team minus the goalie must skate around the net.
Waupun Ice Breaker Cross Ice Jamboree - December 9, 2017
8:00 AM | Red | Fox Valley Predators | 9 | vs. | Fond du Lac Thunder | 3 | |
8:00 AM | Blue | Washington County Pirates | 7 | vs. | Waupun Warriors | 9 | |
9:00 AM | Red | Waupun Warriors | 8 | vs. | Washington County Sharks | 8 | |
9:00 AM | Blue | Elmbrook Eagles | 9 | vs. | Washington County Cyclones | 9 | |
10:15 AM | Red | Fox Valley Predators | 9 | vs. | Washington County Hornets | 8 | |
10:15 AM | Blue | Washington County Pirates | 6 | vs. | Washington County Gators | 6 | |
11:15 AM | Red | Waupun Warriors | 5 | vs. | Appleton Penguins | 13 | |
11:15 AM | Blue | Elmbrook Eagles | 7 | vs. | Waukesha Warhawks | 9 | |
12:30 PM | Red | Fond du Lac Thunder | 6 | vs. | Washington County Hornets | 5 | |
12:30 PM | Blue | Waupun Warriors | 10 | vs. | Washington County Gators | 9 | |
1:30 PM | Red | Washington County Sharks | 4 | vs. | Appleton Penguins | 20 | |
1:30 PM | Blue | Washington County Cyclones | 6 | vs. | Waukesha Warhawks | 6 | |
2:45 PM | Red | Fox Valley Predators | 7 | vs. | Waupun Warriors | 13 | |
2:45 PM | Blue | Waupun Warriors | 2 | vs. | Washington County Cyclones | 21 | |
3:45 PM | Red | Appleton Penguins | 9 | vs. | Fond du Lac Thunder | 7 | |
3:45 PM | Blue | Waukesha Warhawks | 19 | vs. | Washington County Pirates | 1 | |
5:00 PM | Red | Washington County Hornets | 12 | vs. | Washington County Sharks | 3 | Consolation |
5:00 PM | Blue | Washington County Gators | 2 | vs. | Elmbrook Eagles | 13 | Consolation |
6:00 PM | Red | Fox Valley Predators | 5 | vs. | Fond du Lac Thunder | 4 | 3rd Place |
6:00 PM | Blue | Waupun Warriors | 10 | vs. | Washington County Pirates | 6 | 3rd Place |
7:15 PM | Red | Waupun Warriors | 4 | vs. | Appleton Penguins | 13 | Championship |
7:15 PM | Blue | Washington County Cyclones | 4 | vs. | Waukesha Warhawks | 6 | Championship |
Pool A | Pool B |
---|---|
Fox Valley Predators | Waupun Warriors |
Fond du Lac Thunder | Washington County Sharks |
Washington County Hornets | Appleton Penguins |
Pool A | Pool B |
---|---|
Washington County Pirates | Elmbrook Eagles |
Waupun Warriors | Washington County Cyclones |
Washington County Gators | Waukesha Warhawks |
2nd Place Waupun Ice Breaker Tournament
3rd Place Waupun Ice Breaker Tournament
No news currently found.